www.woodturning.dk
http://woodturning.dk/forum/

Lidt med farver
http://woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=12&t=7007
Side 1 af 1

Forfatter:  Niels Erik [ 22 feb 2016, 20:03 ]
Titel:  Lidt med farver

Jeg har leget lidt med spritbejdse i weekenden. En sortmalet aske skål, med kobber gilt cream, fyrfads stager i x finer malet blå, og en ahorn skål i blå og rød mundsprøjtet med en sprøjte Allan i Sminge har. Den lille skål er ikke malet. Jeg tror det er kirsebær.

Forfatter:  Christian TH [ 22 feb 2016, 20:48 ]
Titel:  Re: Lidt med farver

Jeg kan godt lide den røde og blå udvendigt, men indersiden syntes jeg har slået fejl.
Den sorte med gilt er fin. Jeg forestiller mig at ask egner sig på grund af de dybe mellemrum i fibrene?

Forfatter:  Niels Erik [ 25 feb 2016, 19:31 ]
Titel:  Re: Lidt med farver

Ja Christian ask er meget velegnet til gilt cream , netop fordi porerne er så åbne som de er.

Forfatter:  BowAndFiddle [ 02 mar 2016, 01:46 ]
Titel:  Re: Lidt med farver

Ved de lyse ting er det lidt svært ud fra billederne at se hvad du har gjort ved, og især hvad farven har afstedkommet af ændringer i udseendet. Så dem vil jeg ikke kommentere på.

Den sorte skål med de guldglinsende årer er rigtig, rigtig flot. Hvis indersiden af skålen har "træfarve" som bunden er det en rigtig, rigtig flot skål.

Dine andre eksperimenter med farver bryder jeg mig ikke så meget om. Jeg ser helt bort fra den drejemæssige udførelse, for den er jeg ikke kompetent til at udtale mig om.
Skålene med blåt og rødt blandet sammen i ét virvar synes jeg ikke virker så godt, den bagvedliggende ide er i hvert fald ikke til at få øje på for denne beskuer.
Måske skulle farverne ikke være blandet så meget sammen ... ? Måske skulle kanten have været rød og skålen blå ... ? Måske ... ? Jeg synes mulighederne er mange for videre eksperimenter.


Faktisk synes jeg rigtig godt om lysestagerne (?), drejet i noget så inferiørt som krydsfiner, de har en helt enkel og klar ide som brænder tydeligt igennem.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/