www.woodturning.dk
http://woodturning.dk/forum/

Guldregn igen og igen
http://woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=12&t=3372
Side 1 af 1

Forfatter:  Bjarne [ 14 maj 2012, 13:54 ]
Titel:  Guldregn igen og igen

Guldregnen fra menighedshuset i Kollemorten har været på udstilling i Skanderborg.
Både som krukke og som fugl og for øvrigt som meget mere.
Nu er de kommet hjem, men jeg nåede at tage et par billeder.
Jeg hører gerne kommentarer, både de korte som f.eks kedelige/flotte og de lange med forslag til ændringer.
Bjarne

Forfatter:  Jens Reinholdt [ 14 maj 2012, 15:24 ]
Titel:  Re: Guldregn igen og igen

Krukkerne er OK.
Fuglene er søde; men deres fod er for stor i forhold til kroppen. 2/3 af diameteren havde set bedre ud.
En lille runding og en skulder langs fodens kant havde været elegant.

Venlig hilsen Jens

Forfatter:  Finn Guldbaek [ 14 maj 2012, 16:40 ]
Titel:  Re: Guldregn igen og igen

Det er en flot samling krukker. Selv om de er forskellige, er det meget klart at de hører sammen.
Jeg giver Jens ret, med hensyn til størrelsen af fuglefødderne. Men i stedet for bare at lave dem mindre, kunne du lave dem mere andefodformede. Den bagerste del af foden, giver alligevel ikke meget støtte, da tyngdepunktet ser ud til at være foran benet.
Har du prøvet med to tynde ben, i stedet for et tykt?

Finn

Forfatter:  Torben K [ 14 maj 2012, 16:51 ]
Titel:  Re: Guldregn igen og igen

Jeg synes du har fået udnyttet det hvide vækstlag ( hedder det sap?) rigtig godt, både i krukker og fugle.

Det er svært at se på billederne af krukkerne om du har været omhyggelig med en skarp kant mellem fod og krop på krukkerne. Jeg synes måske godt at foden på krukkerne kunne have en lidt mere elegant afslutning ned mod underlaget - måske som Jens skriver en lille runding eller lignende?

Forfatter:  BowAndFiddle [ 14 maj 2012, 20:00 ]
Titel:  Re: Guldregn igen og igen

Torben jeg tror at vækstlaget hedder splint eller splintved på dansk, men jeg har det fra en ret gammel bog for snedkere. Sap er engelsk.

Med hensyn til størrelsen på foden hører jeg tydeligt at foden ikke må være for stor og kan sagtens forstå at det ser pænest ud. Men, jeg har det voldsomt svært med at understøtningsfladen skal være mindre end det den skal understøtte. Per Froholdt ville også (jeg var på kursus hos ham) have at foden skal være smallere end det som den understøtter. Eiffeltårnet er da for pokker bredest forneden :)

Forfatter:  stig bredsgaard [ 14 maj 2012, 22:01 ]
Titel:  Re: Guldregn igen og igen

BowAndFiddle skrev:
Torben jeg tror at vækstlaget hedder splint eller splintved på dansk, men jeg har det fra en ret gammel bog for snedkere. Sap er engelsk.



Nemlig! Faktisk hedder det sapwood på engelsk, sap er saften fra træer, enten tappet til terpentinudvinding af nåletræer eller f.ex. saften af sukkerløn til indkogning til ahornsirup ( Mums!).

Forfatter:  joe-pearson [ 15 maj 2012, 15:49 ]
Titel:  Re: Guldregn igen og igen

Meget smuk arbejde Bjarne, dine opstilling minder mig om kurvene på Storebælts broen set fra den anden side (altså jeres side) som jeg syns er utrolig smuk.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/