www.woodturning.dk
http://woodturning.dk/forum/

Glædelig påske - æg
http://woodturning.dk/forum/viewtopic.php?f=12&t=3230
Side 1 af 1

Forfatter:  BjoernA [ 29 mar 2012, 10:45 ]
Titel:  Glædelig påske - æg

.

Forfatter:  vibeke544 [ 29 mar 2012, 12:04 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Hvad er det Bjørn? Du kan da vist selv være en granat ;)
Du skal nok få et billed når jeg har fået poleret mit færdigt i aften.

Forfatter:  boatbuilder [ 29 mar 2012, 12:17 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

De er dælme fine Bjørn:) tager du dem I rømersgade på tirsdag så vi kan se med fingrene og smage indholdet? :)

Forfatter:  BjoernA [ 29 mar 2012, 12:30 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

vibeke544 skrev:
Hvad er det Bjørn? Du kan da vist selv være en granat ;)
Du skal nok få et billed når jeg har fået poleret mit færdigt i aften.



Et egeagern, Vibeke, ikke en granat. ;) . Det var såmænd allerede drejet da du var her sidst, men jeg turde ikke vise dig den.

De ÆG er - syntes jeg noget af det sværeste at få "facon på" - nogen ka', jeg ka' ikke :(

Forfatter:  tjmanden [ 29 mar 2012, 22:27 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

"Ægge" så ringe endda.

Jeg er fuldt på linie med egetræsudhuleren fra Brønshøj.

Mvh

Torben

Forfatter:  vibeke544 [ 30 mar 2012, 07:23 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Så kom der også billeder af mit påskeæg. Det er ikke de bedste, men det var lige hvad det kunne blive til igår inden jeg gik i seng.

Til de ikke indviede kaldte Bjørn mit æg for en tysker granat, da jeg var oppe og få lidt hjælp til at få toppen tilfredsstillende :lol: Derfor kommentaren om at han selv kan være en granat.

Forfatter:  BjoernA [ 30 mar 2012, 09:23 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Jeg har altid syntes at det har været - lidt mere end svært at kunne blive enig med en skrukhøne omkring hvordan kurverne på et hønseæg skal være.

Jeg har drejet mange igennem tiden, men har aldrig blevet helt tilfreds - d.v.s at dreje et æg uden skabelon etc. Åreforløbet i træet, farverne etc, har - på en eller anden måde fået ægget til at ret fornuftigt ud mens det stadig sad i drejebænken, men - på en eller anden måde, kom det til at se "lidt forkert ud" når jeg kiggede det efter senere.

Joe-P er god til at dreje æg på "frihånd" syntes jeg, måske er der andre som vil vise deres "frihåndsæg" - så er man velkommen til at bruge denne tråd ;)

Glædelig påske

Forfatter:  martin_r [ 30 mar 2012, 09:34 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Måske vi skulle lokke Joe til at vise os til æggeværk på tirsdag?

Forfatter:  johnhelm [ 30 mar 2012, 10:24 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

På opfordring.
Her kommer mine første æg, som er drejet i frihånd ud af et par stykker ahorn brænde.

Desværre var der marv i det ene stykke, så der blev et lille mærke på æggene.

Formerne varierer lidt. De er ikke helt ideelle og fejlfrie. Men sådan kan det jo også gå for de rigtige æg... :)
God påske.

Forfatter:  Kaj Petersen [ 30 mar 2012, 11:01 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

En god ide, når man starter med at dreje æg. Tag et æg med i værkstedet, så har man formen at kigge efter.

Vi har 15 æggelæggende høns (ca. 10 friske æg om dagen), og deres form varierer en del fra naturens hånd.
Et drejet æg skal laves på frihånd, uden skabelon, men bare noget at kigge efter i starten.
Vibekes og Bjørns æg er lidt for flade i forenden ... ja, hønen lægger ægget med den tykkeste del forrest, så derfor kalder jeg det forenden.

Forfatter:  joe-pearson [ 30 mar 2012, 11:21 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

John, super flot æg :D
det med formen, Stig kom med en meget passende/ rammende kommentar når jeg vist ham mit først æg, "det var f..... godt jeg ikke skulle fød den æg, stakkels høne" :oops:....den husker jeg i dage når jeg stå ved benken og masse producer påske æg.
Vedhæftet fil:
P1030330-1.JPG

Forfatter:  BjoernA [ 30 mar 2012, 13:23 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Hej John, kaj og Joe,

Det er jo lige det jeg mener. Det ser så let ud, og I får det jo til at ligne ÆG så selv en skrukhøne vil nikke genkendende. SUK ;)

Forfatter:  hobbyhans [ 30 mar 2012, 16:40 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Jeres indlæg er ret sjove æg,nogle ligner strudse æg andre ligner fasan æg men hvad gør det de er da flotte hver for sig. :o :o :o Hans.

Forfatter:  tjmanden [ 30 mar 2012, 22:21 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Fantastisk.
Opgaver der ægger, men ikke hvad som helst.
Hold ud fuglene laver alligevel deres egne, så kan vi lave vores!
Fortsat mangler jeg at se påskeharens æg, in natura.

Mvh

Torben

Forfatter:  Niels Erik [ 31 mar 2012, 07:14 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Jeg har otte dværghøns. Og nogle gange er der en forfærdelig larm i hønsehuset. Og nu har jeg takket være denne tråd fundet ud af hvorfor?. De er heller ikke enige om hvordan et hønseæg skal se ud.

Forfatter:  BjoernA [ 31 mar 2012, 09:46 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Hej Niels Erik,

Kan man lære en skrukhøne at lægge kinderæg ;) Det æg du viser, i nederste række til højre er vel nærmest "standarden" for et hønseæg, ikk :?: :lol: :lol: :lol: :lol:

Forfatter:  Niels Erik [ 31 mar 2012, 11:22 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Jeg tror du har ret Bjørn. Den er nok standard.Lige bortset fra at hvis jeg havde placeret en tændstikæske ved siden af ville man kunne se at de ikke er så store som "normale" æg.Dværg høns gør ikke helt så store æg, som almindelige høns. ;)

Forfatter:  tjmanden [ 31 mar 2012, 13:16 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Dværghøns kender godt det gamle ord:

Sprængt røv har den, mus, der fjærter som en hest.

Høns kan vel heller ikke lide uønskede stjerner i røven.

Mvh

Torben

Forfatter:  Niels Erik [ 31 mar 2012, 13:52 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Den var go Torben. Den havde jeg sågu ikke hørt før. :D

Forfatter:  DenKedelige [ 31 mar 2012, 14:12 ]
Titel:  Re: Glædelig påske - æg

Tsk tsk, Torben! Du må ikke lære de unge
mennesker noget forkert!

Det rigtige, gamle ordsprog som du og jeg lærte i
den stråtækte, lyder:

Ej monne mus med mås mimre
som hors med bag bjaldre
thi da ville røv revne!



http://books.google.dk/books?id=6Yd60RlYd_kC&pg=PA33&lpg=PA33&dq=Er+m%C3%A5+mus+med+m%C3%A5s+mimre&source=bl&ots=sFygpYRO9J&sig=W5k9rhlzD8KKQMUfw82eXFY4vHA&hl=da&sa=X&ei=1vB2T8-UGYnptQbdiIXOBA&ved=0CCAQ6AEwAA#v=onepage&q=Er%20m%C3%A5%20mus%20med%20m%C3%A5s%20mimre&f=false

Oprindelig fandt jeg teksten på en side om gule ærter...

Er der til gengæld nogen, der ved hvor man kan finde den pragtfulde vittighedstegning,
hvor hønen og hanen står og kigger på et gåseæg og hanen meget chef-agtigt siger:
"Jeg beklager mig ikke, jeg påpeger bare hvad andre formår" ?

VH,
Lars

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/